Faydalı Bilgiler

 

Halımı neden yıkatmalıyım ?

Dışarıdan gelen tozlar, kir kalıntıları, yiyecek-içecek döküntüleri, bakteriler, ve virüsler başka birçok kirletici zamanla halınızın içerisine işlemektedir. Artan misafir ve evde yaşayan kişi sayısına göre halıların kirlilik oranı artar.

Halınızın maximum 3 ayda bir yıkanması gerekmektedir.  Yukarıda belirtilen sebeplerin tamamını üzerinde barındırır. Bu, barındırma işlemi nefes aldığınız havayı kirletir, halı yıkama işlemi bu ortamları  temizlemek  ve daha sağlıklı bir ortam oluşmasını sağlamak için gereklidir.

Halımı ne sıklıkla temizlemem gerekir?

Halı yıkama sıklığı, evde yaşayan kişi sayısına ve kullanım düzeyine bağlı olarak evden eve farklılık gösterecektir. Fazla kullanılan çocuklu evlerde 3 ayda bir, daha seyrek kullanılan evlerde ise 6 ayda bir yıkatmanız gerekir. Eğer evde evcil hayvanınız varsa, bütün evin halılarını en az ayda 1 defa komple yıkatmanız gerekir.

Halı üzerine kazara su döküldü,ne yapmam gerek ? 

Halının kurumasını hızlandırmak için üzerine tampon yaparak suyun fazlasını alabilirsiniz evin sıcaklığına ve halının havına bağlı olarak süre uzayabilir veya kısalabilir. Kurumayı hızlandırmak için, fön makinesinden vantilatörden veya hava üfleyen cihazlardan faydalanabilir, pencereleri açık bırakabilir odanın havalanmasını sağlayabilirsiniz. 

 

Ağır mobilya ve keskin cisimlerden kaynaklanan çukur izleri giderilebilir mi?

Bu tarz çukurların  ortadan kaldırılması  malesef yıkama ile çokta mümkün değildir çünkü halının havı zarar gördüğü için istenilen sonuç elde edilemez.Bu durumlarda böyle hasarlar kalıcı olabilir.

Halıların yıkanması sağlık, alerjik olarak faydalımı ?

Evet faydalıdır. Halınızı, koltuklarınızı  düzenli ve bilinçli yıkatmanız kullanılan malzemelerin kalitesine bakılmak şartı ile faydalı bir işlemdir. kullanılan malzemeler kimyasal içermediği sürece alerjinizi artırmayacak ve sağlığınız açısından fayda sağlayacaktır birçok alerjen maddeyi ve diğer kirleticileri ortadan kaldıracak, yıkanan halılarının havaya karışan havlarını engelleyecektir.  Uygun şekilde yıkanmayan halılarınız ve koltuklarınız sağlık sorunları yaratacaktır.

 

Halı yıkama işleminden sonra halılar neden çabuk kirlenir ?

Halı yıkama işleminden sonra halının daha çabuk kirlenmesi yıkama işleminde kullanılan malzemelerden ve yapılan yıkama hatalarından kaynaklanır. birçok yıkama firması yıkama işlemini uygun olmayan şekilde gerçekleştirmesinden kaynaklanmaktadır. Bu yıkama fabrikalarının çoğu, masraftan kaçmak malzemeden kaçmak için  ucuz malzemeleri kullanmakta, çalışanlarının bilgisiz ve tecrübesiz olamasından kaynaklanmakta. Eğer halı yıkama ve halı bakımı bilinçli bir şekilde yapılmaz ve halıda şampuan bırakılır iyi durulanmaz ise, yeniden kirlenme süreci hızlanacaktır.

Halılarımı kullanmayacağım kaldırıken  nelere dikkat etmem gerekir?

Yeni yıkanmış halınızı asla poşet içerisinde saklamayınız bunun nedeni geldiği ortam ve girdiği ortam arasındaki sıcaklık farkıdır sıcaklık farkları nemlenmeye sebep olabilir ve buda halınızı küflenme nem ve kötü kokuya sebep olabilir. Bir süre kullanmayacağımız kaldıracağınız halılar mutlaka rulo olarak sarılmalı ve halı yün ise mutlaka içerisine sabun tozu veya naftalin koyarak saklamalıyız.

 

Halı yıkamanın faydaları nelerdir?

Halı kültürü gelişmiş bir ülkeyiz malum Halıların temiz olması, her ev sahibi için vazgeçilmez bir gerektir. Evde ne kadar temizlik yaparsak yapalım temizliğin ilk başladığı işin vitrini  halı olduğu bilinmelidir. Halı temizliğinin faydaları herşey den önce görsel olarak ferahlık verecektir bunun yanı sıra sağlık açısından halının üzerindeki hav ciğerlerimize içimize çekmemize engel olacaktır bu durum sigara ile aynı etkiyi bırakmaktadır sağlıklı şampuanlar ve doğru ekipman ve makine kullanımı halınızı size daha sağlıklı gelmesi için yeterli olacaktır. 

Halılarım hangi ürünle yıkanıyor?

Halılarınız ERA111 ile yıkanmaktadır bütün ürünlerimizin ve kalitemizin baş mimarı.

 

Arayın